dentysta w pracy

Czym zajmuje się dentysta?

Stomatolog, inaczej dentysta zajmuje się pełną opieką stomatologiczną, ocenia stan uzębienia, ewentualne zmiany patologiczne, dba o profilaktykę, leczy zepsute zęby.

Co leczy i diagnozuje dentysta?

Dentysta leczy i diagnozuje między innymi: choroby przyzębia, nadwrażliwość, próchnicę zębów, choroby miazg, zakażenia odogniskowe, choroby tkanek okołowierzchołkowych zęba, uszkodzenia zębów, resorpcję, wady rozwojowe uzębienia oraz wady zgryzu.

Często też stomatolog zajmuje się: leczeniem endodontycznym oraz chirurgią endodentyczną, protetyką zębów, rekonstrukcją uzębienia, leczeniem kanałowym, skalingiem oraz resekcją chorych zębów.

W jakich przypadkach powinniśmy udać się do dentysty?

Stan zębów powinniśmy kontrolować regularnie, aby nie dopuścić do rozmnażania się bakterii lub chorób. Uzębienie podlega działaniom diagnostycznym, leczniczym, profilaktycznym i monitorującym.

Kontrola stanu uzębienia u dentysty
Kontrola stanu uzębienia u dentysty

Kontroli powinniśmy się poddawać regularnie, jednak niezwłocznie należy się udać do stomatologa, kiedy mamy do czynienia ze: stanami zapalnymi i zaczerwienionymi dziąsłami, obrzękami i bólem dziąseł, odsłonięciem szyjek zębowych, próchnicą lub jej podejrzeniem, niesklasyfikowanym bólem lub nadwrażliwością, wadą zgryzu, brzydkim zapachem z buzi, dużym kamieniem oraz przebarwieniami, np. przez nikotynę.

Diagnostyka specjalistyczna wykonywana przez dentystę opiera się na wszelakich badaniach radiologicznych. Ma to na celu określenie wielkości choroby i dobranie odpowiednich metod leczenia indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Ważną informacją jest to, że do dentysty można zapisać się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Jeśli chodzi o wizytę w ramach Funduszu nie jest potrzebne skierowanie.

Dentysta Rumia
Przemysław Ożga – Bianco Denti
Jeziorna 37, 84-230 Rumia,
Tel: 698 792 199

Dodaj komentarz