Często inwestorzy decydują się zakupić gotowy projekt domu. Dlaczego? Wybieranie wśród gotowych projektów pomaga sprecyzować osobiste gusta i marzenia. Stres związany ze sporządzeniem indywidualnego projektu często jest wynikiem niedostatecznie sprecyzowanych idei realizacji. Jednak nabywając typowy projekt również warto być czujnym i zauważyć pewne kwestie.
Chociaż architekci dostosowują się do wszystkich wymogów związanych z budową domu i zależy im, aby inwestorzy z różnych stron Polski mieli możliwość zrealizować ich projekty, to na wiele rozwiązań może nie pozwolić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na przykład na danym terenie wymagany jest dach dwuspadowy o odpowiednim kącie nachylenia. Decydując się na projekt trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę. Podobne utrudnienia mogą dotyczyć wysokości budynku, jego odległości od ogrodzenia itd.

 

Sprawdzanie poziomu podłogi
Sprawdzanie poziomu podłogi

Oglądając konkretny projekt musisz uruchomić swoją wyobraźnię: jak będzie wyglądało życie na co dzień w takim domu? Czy różne rozwiązania zaplanowane w domu są dostosowane do Waszych potrzeb? Przykład: Gdzie zaplanowano wejście do garażu: w domu, na zewnątrz, a może w kotłowni? Czy projekt przewiduje pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownię? Czy do kotłowni można się dostać z zewnątrz, tak aby nie brudzić domu nosząc opał? Gdzie będziesz mógł składować opał? Jak wyglądają schody? Czy kuchnia będzie należycie duża A co z korytarzami – zobacz czy nie są za wąskie, czy otworzenie jednych drzwi nie powoduje niemożności otworzenia sąsiednich? Jakie jest rozmieszczenie pokoi, czy będzie ułatwiało rodzinie spędzanie czasu razem?
To tylko niektóre szczegóły niezbędne, by życie w domu było komfortowe. Poniżej ukazujemy przykładowy rzut parteru domu, który spełnia wszystkie kryteria.

Dodaj komentarz