Autyzm – to aktualnie powszechny problem. Wiele dzieci ma problemy związane z prawidłowym rozwojem. Przyczyn może być mnóstwo. Znawcy tematu nie potrafią wskazać tych najważniejszych. Jedno jest ewidentne: takie dzieci wymagają terapii. Wielkie znaczenie zyskuje terapia Metodą Krakowską. Z jakich przyczyn?

Na czym polega Metoda Krakowska

Opiekunowie, kiedy dowiadują się o problemach rozwojowych swojej pociechy są załamani. Wiadomo, że jest to duży kłopot. Gdy minie początkowy szok rodzice zapoczątkowują poszukiwania odpowiedniej terapii. Zaangażowanie rodziców jest na wagę złota i zasadniczo przekłada się na pomyślność dziecka. Szukając rodzice natrafiają na terapię Metodą Krakowską. Jest to rzeczowo pisząc dość młoda terapia. Jej twórcą jest profesor Jagoda Cieszyńska. Przez całe lata pracowała z dziećmi mającymi problem ze słuchem – na tej podstawie zbudowała zasady terapii która pomaga dzieci dzieci autystyczne. Czym charakteryzuje się Metoda Krakowska?

Metoda Krakowska to wspaniała pomoc dla dzieci z autyzmem i Aspergerem. Sporo rodziców chętnie ją wykorzystuje. Metoda Krakowska to terapia całościowa. Opiera się na wspieraniu wszystkich funkcji poznawczych dziecka. Jej założeniem jest przeprowadzenie dziecka przez wszystkie cykle rozwoju, jak to występuje naturalnie w przypadku dziecka prawidłowo rozwijającego się. Ogromne znaczenie posiada umiejętność czytania. Z tego powodu dziecko od początku uczy się czytać. Nie ważny jest wiek – niesamowite,że dzieci w wieku 2 lat mogą nauczyć się czytać. Zdolność czytania ma fundamentalne znaczenie. Dzieci szybciej pojmują otaczający je świat, jeśli umieją czytać.

Dlaczego warto skorzystać?

Terapia Metodą Krakowską startuje od słuchania celowo przygotowanych nagrań za pomocą słuchawek. Ten proces jest dość trudny, dlatego, że dziecko nie chce współpracować.
Kolejna faza to korzystanie różnorakich pomocy terapeutycznych stworzonych dla Metody Krakowskiej. Pomoce terapeutyczne kształtują w dziecku następujące umiejętności: analizę wzrokową, pamięć sekwencyjną, szeregowanie, logikę, umiejętność zabawy i inne. Pomoce terapeutyczne wspomniane powyżej stosuje się stopniowo. Zaliczamy do nich : fiszki, klocki, karty i inne.

Metoda Krakowska to terapia, która może skutecznie pomóc Twojemu dziecku. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami rodziców i terapeutów na temat tej terapii.

Artykuł powstał dzięki współpracy: elboxedu.com.pl.

Dodaj komentarz