Czekający na odkrycie, bajkowy, inspirujący plac zabaw to idealne miejsce do spędzania czasu dla dzieci. Dlaczego warto budować publiczne place zabaw dla dzieci? Jak zatroszczyć się o kwestię bezpieczeństwa na placu zabaw?

Publiczny plac zabaw – dlaczego potrzebny?

Dzięki podejmowanym wysiłkom wielu samorządów tworzone są nowe place zabaw dla dzieci. Niestety w sporej ilości niewielkich osadach cięgle istnieje problem dotyczący odpowiedniego miejsca do zabawy dla dzieci. Dlaczego jest to tak priorytetowa kwestia? Place zabaw od wieków były symbolem twórczej zabawy z grupą rówieśników. Wielu z nas z pewnością przywołuje na pamięć przyjemne obrazki z tamtych czasów. Nawet stłuczone kolano czy rozdarte spodnie nie są w stanie wyprzeć tych ciepłych wspomnień. Obecnie choć dzieci żyją nieco odmiennie niż my w latach minionego stulecia to potrzeby dzieci pozostają takie same. Dzieci potrzebują mieć przestrzeń tylko dla siebie, gdzie wspólnie z rówieśnikami będą mogły aranżować własny świat.

My rodzice także świetnie pojmujemy, że dzieci potrzebują ruchu poza domem. Jest to nieodzowne dla ich prawidłowego rozwoju psychomotorycznego. Dzieci nabywają wiele nowych umiejętności, między innymi: uczą się współpracy, cierpliwości, dzielić się, nabywają też umiejętności stricte manualne czyli uczą się balansowania ciałem itd. Z tego powodu istotne jest, aby plac zabaw wyposażony był w różne urządzenia takie jak: karuzele, piaskownice, drabinki, ścieżki zdrowia i wiele innych.

Zdjęcie: http://magicznatecza.pl/publiczne-place-zabaw

Publiczny drewniany plac zabaw

Niegdyś większość placów zabaw zrobiona była z metalowych elementów. Sądzono, że to stosowny materiał biorąc pod uwagę niezniszczalność. Jednak wielu pamięta jak brzydkie były taki place zabaw po latach użytkowania, jak nieprzyjemne w dotyku były drabinki i jak mało bezpieczne były urządzenia z metalu. Obecnie powszechnym zamiennikiem metalu jest drewno. Drewniane place zabaw są przyjazne dla oka, ekologiczne oraz niezawodne. Dzieci z wielką chęcią bawią się na tego typu placach zabaw.

Zdjęcie: http://magicznatecza.pl/drewniane-place-zabaw

Gminy w małych miejscowościach powinny uwzględniać potrzeby najmłodszych. Stworzenie plac zabaw to idealna inicjatywa. Żeby zadbać o bezpieczeństwo dzieci trzeba decydować się na place zabaw z pozwoleniami. Producent który wykonuje takie place zabaw uwzględnia ustawy obowiązujące w naszym kraju. Taka jednostka zapewnia także serwis co jest ważne dla bezpieczeństwa dzieci.

Chcemy żywić przekonanie, że projekty rządowe pozwolą na realizację setek lub tysięcy nowych miejsc zabaw dla dzieciaków. Publiczne place zabaw zaprojektowane z myślą o dzieciach w różnych grupach wiekowych to świetna inwestycja.

Dodaj komentarz