Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu podczas zbliżającej się zimy? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiam skuteczne metody na cięcie rachunków za ciepło. 

W dobie rosnących cen związanych z ogrzewaniem wiele osób zadaje sobie pytanie – czy mogę coś zrobić, aby zmniejszyć koszty w zbliżającym się sezonie grzewczym? Okazuje się, że jest sporo metod pozwalających na oszczędzanie na ogrzewaniu. Można je w zasadzie podzielić na dwie kategorie: inwestycje w budynek oraz metody postępowania. Największe pole do manewru mają oczywiście właściciele domów jednorodzinnych, ponieważ samodzielnie mogą decydować o wszystkim co jest związane z instalacjami. Właściciele mieszkań, które ogrzewane są przez miejską sieć ciepłowniczą powinni skoncentrować się na zmianą pewnych nawyków związanych z obsługą instalacji grzewczej oraz wietrzeniem mieszkania. 

Proste metody na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie

Wiele oszczędności możemy wygenerować mądrze korzystając z instalacji grzewczej w swoim mieszkaniu. Wiele osób przekonało się, że wystarczy zmienić nieco niektóre nawyki, aby cieszyć się z redukcji kosztów. Jakie metody mamy do dyspozycji? Warto przyjrzeć się dokładnie sposobowi w jaki wietrzymy mieszkanie. Otóż wiele osób błędnie wychodzi z założenia, że najlepsze jest stałe utrzymywanie uchylonego nieco okna, aby regularnie wietrzyć w mieszkaniu. Ta metoda nie jest oszczędna ponieważ prowadzi do wychładzania mebli oraz całego budynku. O wiele lepiej jest wietrzyć mieszkanie szybko i intensywnie – tak, by jak najszybciej wymienić powietrze w mieszkaniu. Szybkie zamykanie drzwi wejściowych również przyczynia się do mniejszych strat ciepła w mieszkaniu. 

W mieszkaniach, w których za ogrzewanie odpowiedzialny jest kocioł grzewczy warto zainwestować w programator tygodniowy. W wielu mieszkaniach nadal wykorzystuje się jedynie prosty sterownik w postaci pokrętła. Jak dowiadujemy się z serwisu Buderus Inserw sterownik tygodniowy pozwala na dokładne zaplanowanie pracy instalacji grzewczej w każdej godzinie tygodnia. Dzięki temu możliwe jest ustawienie instalacji tak, aby w okresach, gdy nikt nie przebywa w domu, utrzymywana była dużo niższa temperatura. Można zaprogramować sterownik, aby kocioł włączał się tuż przed planowanym powrotem domowników. Oczywiście obniżoną temperaturę można również zaplanować w nocy – dla większości osób komfortowa temperatura w sypialni nie musi być wyższa niż 18 stopni Celsjusza.

Sterownik tygodniowy.

Najlepszym i najprostszym sposobem na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, jest ogólne zmniejszenie temperatury utrzymywanej w mieszkaniu. Już obniżenie standardowej temperatury o zaledwie 2 stopnie może mieć spore przełożenie na rachunki. Warto również pamiętać o obniżeniu temperatury w mieszkaniu w okresach dłuższej nieobecności – na przykład, gdy całą rodziną wyjeżdżacie na zimowy urlop. 

Rekuperacja – zainwestuj i czerp korzyści

Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w prawidłowo funkcjonującą wentylację. Zapewnienie regularnej wymiany powietrza jest niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia oraz dla prawidłowego utrzymania budynku. W niewystarczająco wentylowanych pomieszczeniach może się pojawić szkodliwa dla zdrowia pleśń lub grzyby. Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej – oprócz zapewnienia cyrkulacji powietrza, realizuje ona również odzysk ciepła z powietrza. Większość energii zużywa się do podgrzewania powietrza wewnątrz budynku. Rekuperacja pozwala na wielokrotne wykorzystywanie energii wykorzystanej do podgrzewania powietrza. W wymiennikach ciepła doprowadza się do wymiany energii cieplnej między strumieniem powietrza wychodzącego z budynku, a powietrzem do niego wtłaczanym. Specjaliści z firmy Rekuperatory ASK zwracają uwagę, że prawidłowo zaprojektowana oraz zamontowana rekuperacja pozwala na wygenerowanie nawet 40% oszczędności w ogrzewaniu. Przy obecnych wysokich cenach surowców energetycznych oznacza to naprawdę spore oszczędności. Rekuperacja w domu jednorodzinnym to spora inwestycja finansowa, jednak warto pamiętać, że z instalacji tej będziemy korzystać przez wiele lat. Koszty związane z montażem rekuperacji zazwyczaj zwracają się już po kilku latach. Mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną to nie tylko niższe koszty ogrzewania – to również większy stopień niezależności od dostaw paliwa. Mniejsza ilość spalanego surowca to również mniejsza emisja spalin – a to z kolei pozytywnie wpływa na środowisko naturalne w naszej okolicy. 

Zainwestuj w odnawialne źródła energii

W ostatnich latach sporo mówiło się o potrzebie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Tak naprawdę energia jest zmagazynowana wszędzie wokół nas. Dociera ona wraz z promieniami słonecznymi, jest w otaczającym nas powietrzu, w gruncie oraz wodzie. I co najistotniejsze jest to energia darmowa i w zasadzie niewyczerpywalna. Aby z niej korzystać trzeba wyposażyć się tylko w odpowiednie urządzenia oraz instalacje. W dobie poważnych problemów na światowych rynkach surowców energetycznych wiele słyszy się o pompach ciepła. Są to nowoczesne urządzenia pozwalające dosłownie – transportować energię cieplną do wnętrza budynku. W zależności od źródła ciepła wykorzystywane są pompy ciepła gruntowe, wodne oraz powietrzne. Ze względu na najniższy koszt inwestycji oraz łatwość montażu w Polsce najczęściej wykorzystuje się powietrzne pompy ciepła. 

Potrzebujesz wiarygodnych informacji na temat oszczędnych instalacji grzewczych? Koniecznie odwiedź serwis internetowy Taniereku.pl.

Dodaj komentarz