Pracownik budowlany

W zeszłych dziesięcioleciach w Europie bardzo rozwinął się rynek syntetycznych materiałów. Najróżniejszego rodzaju materiały sztuczne są aktualnie na prawdę chętnie stosowane w budownictwie. Z jakiego powodu? Zapraszamy do lektury!

W rozmaitych gałęziach budownictwa nieustannie poszukuje się surowców, które pozwalałyby zniwelować chociaż częściowo koszty inwestycji. Dynamiczny postęp technologiczny w ubiegłych wiekach przenosi się także na powiększenie globalnej produkcji najróżniejszych tworzyw syntetycznych. Jak już nazwa zaleca są to środki niebędące w przyrodzie, a cechujące się szczególnymi, kluczowymi dla ludzi cechami:

  • niewielka waga
  • łatwość produkcji
  • unikalne właściwości

Do najczęściej podawanych w budownictwie należą np.: poliestry, poliwęglany, aminoplasty, pcv, polietyleny, poliizobutyleny, żywice poliuretanowe itp. Wszystkie tworzywa sztuczne uwzględniane w przemyśle budowlanym zazwyczaj charakteryzują się typowymi parametrami. Należą do nich np: łatwość produkcji w dużych ilościach niepodatność na korozję, lekkość, gładkość powierzchni, wytrzymałość na wilgoć, dobre parametry izolacyjne, itp. Materiały syntetyczne w budownictwie mają wiele ważnych zastosowań. Używa się je do realizacji m.in: izolacji, peszli, ram okiennych, tapet dekoracyjnych, orynnowania, paneli podłogowych, systemów przeciwpożarowych, silikonów, dachów, przeszkleń, elementów konstrukcyjnych, itd… Na prawdę nawet jeśli nie są widoczne , to tworzywa sztuczne mają swoje zastosowanie w zasadzie w każdej gałęzi budownictwa.

Poliwęglan i PET

Jednym z bardzo chętnie wykorzystywanych produktów jest poliwęglan. Często jest on stosowany w formie wytrzymałych przezroczystych tafli. Przyjmuje się go do wytwarzania różnych daszków oraz ścianek. Różni się od powszechnie używanego szkła nie tylko lekkością, ale też odpornością na czynniki mechaniczne. Na ogół polecany jest poliwęglan kanalikowy. Przydatny jest on też do czynienia reklam. Posiadając tak dobre parametry wytrzymałościowe poliwęglan również jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym surowcem. Jednocześnie ze względu na małą wagę jest prosty w transporcie.

Innym chętnie stosowanym plastikiem jest tzw. PET. PET jest to politereftalan etylenu. Posiada ono tak niezwykle szerokie zastosowanie. Do dobrych zalet tego artykułu należą mi.in.: sztywność, niewrażliwość chemiczna, wyjątkowa udarność, łatwość w obróbce, trudnopalność, siłę na korozję, lekkość, a także obojętność fizjologiczna. PET rewelacyjnie nadaje się do recyklingu. Tafle zbudowane z tego materiału skutecznie są uwzględniane np. wszędzie tam, gdzie wskazana jest izolacja przed czynnikami atmosferycznymi.

Wpis stworzony z użyciem materiałów informacyjnych pobranych ze strony internetowej Techplast.group.

Dodaj komentarz